BIURO PRASOWE

Z CZYM CI SIĘ KOJARZY ZYRANDOL

dodana:

Odpowiadając na tytułowe pytanie, większość młodych ludzi powiedziałoby pewnie, że żyrandol kojarzy im się z PRLem lub latami 90-tymi. To zaskakujące, ale młodzi klienci nigdy nie używają określenia „żyrandol” na lampę wiszącą. Robiąc zakupy szukają lampy wiszącej, nigdy żyrandola, jakby to był obciach mieć 

w domu żyrandol…

Le Pukka Concept Store podpowiada, jakie są nowe trendy w projektowaniu domowego oświetlenia oraz doradzamy, jaką lampę wybrać żeby nasze wnętrze stało się modne, a oświetlenie pasowało do mieszkania.

Salon to zazwyczaj największa przestrzeń w naszych mieszkaniach i domach, dlatego właśnie w tym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na dobór jednej większej lampy lub kilku mniejszych. Pamiętajmy, że oświetlenie w salonie może i powinno pełnić również funkcję estetyczną i stać się elementem wystroju wnętrza. Od kilku lat moda w projektowaniu oświetlenia bardzo się zmienia i wciąż ewaluuje. I tak na przykładzie lampy wiszącej, która kiedyś była najpopularniejszym oświetleniem w naszych domach, teraz sprawdza się najlepiej tylko w kilku miejscach naszego mieszkania:

  • - w kuchni nad wyspą,
  • - nad blatem barowym,
  • - w holu lub nad stolikiem kawowym (tutaj lampa powinna być oddalona od stolika kawowego na maksimum 50 cm),
  • - nad stołem w jadalni.

Najlepiej sprawdzą się tutaj przede wszystkim małe lampy wiszące a’la sople, kielichy i trójkąty. Wybierając lampę nad stół w jadalni powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem lampy, ale również dopasować ją do wielkości stołu, wysokości sufitu oraz wymiaru pomieszczenia, w którym ma wisieć.

Na przykład nad stołem o wymiarach 160 x 90 cm przy standardowej wysokości sufitu (około 2,60 – 2,70 m) nie powinniśmy wieszać dużej lampy o średnicy 80 cm, 
i odwrotnie – mieszkając w pomieszczeniu o wysokości ponad 3 m oraz posiadając stół o wymiarach 260 x 120 cm nie możemy umieścić lampy o średnicy 40 cm.
Często właśnie przy dużych, wysokich mieszkaniach i domach pojawia się problem ze znalezieniem i dopasowaniem odpowiedniej lampy.

- W przypadku dużych powierzchni i stołów doradzałabym umieścić dwa źródła światła nad stołem i powiesić dwie takie same lampy np. o średnicy 40 cm – wtedy oświetlenie będzie pełniło swoją funkcję użytkową, a dodatkowo także ozdobną – mówi Katarzyna Barwińska, właścicielka Le Pukka concept store. Możemy również wybrać jedną długą, prostokątną lampę o długości min. 70 cm. Warto zwrócić również uwagę na tonację żarówek, te w ciepłych tonacjach dadzą najlepszy efekt – przytulności i ciepła – dodaje.

Ciekawostką staje się moda na lampy stojące, których na rynku pojawia się coraz więcej. Nie służą one już tylko temu, aby oświetlić miejsce gdzie jest nam to niezbędne, ale przede wszystkim stają się ozdobą wnętrza, jego dekoracją, a nawet meblem. W dalszym ciągu najczęściej stawiamy lampę podłogową nad kanapą, na której wieczorami siedzimy i czytamy książki lub gramy w karty. Zauważyć również można pewną tendencję do stawiania takiej lampy w kącie, żeby można było na nią popatrzeć. Coraz częściej też stawiamy lampy stojące nad stołem jadalnianym, co jeszcze niedawno mogłoby się wydawać, co najmniej dziwne. 

– Lampy stojące mają jeszcze jedną przewagę nad innym rodzajem oświetlenia salonu – dają poczucie intymności, ponieważ oświetlają wybrany element pomieszczenia, jego skrawek, a nie całe wnętrze, jak ma to miejsce w przypadku lamp wiszących – doradza Katarzyna Barwińska, właścicielka Le Pukka concept store.

Wśród rodzajów lamp zostały jeszcze te mniejsze – kinkiety i lampki biurkowe, te pierwsze wciąż górują w łazienkach, sypialniach i holach wejściowych. Jeśli lubimy czytać w łóżku, a chcemy mieć w sypialni kinkiety to pamiętajmy, aby wybrać kinkiety na tzw. „ramionach”, czyli wysięgnikach, dzięki czemu skierujemy lampkę na naszą lekturę lub przygotujmy się od razu na zakup lampy stojącej, którą postawimy przy łóżku.

A jak zaplanować oświetlenie kącika, w którym pracujemy? Oferta lampek stołowych jest naprawdę ogromna. Warto jednak pamiętać, aby lampka była jak najbardziej regulowana, tzn. miała regulowane ramię oraz klosz, dzięki czemu zawsze dopasujemy sobie ilość światła, co pozwoli nam na jego odpowiednie ukierunkowanie.

W Le Pukka Concept Store znajduje się bardzo duża oferta lamp. Obecnie jest to ponad 150 różnorodnych modeli.