Blog Lepukka

Jak urządzić przedpokój?

Jak urządzić przedpokój?

Podpowiadamy, jak urządzić przedpokój, aby był estetyczny i jednocześnie funkcjonalny oraz jak zaplanować tę niewielką przestrzeń w domowych wnętrzach.

Przedpokój to szczególne miejsce w mieszkaniu, które oprócz kuchni i łazienki jest najczęściej używane przez domowników. Spędzamy tam zazwyczaj niewiele czasu, ale ze względu na mnogość funkcji, jaką pełni ta przestrzeń, warto poświęcić nieco uwagi jej aranżacji. W końcu to tutaj nie tylko szykujemy się do wyjścia, trzymamy wierzchnie okrycia, ale też witamy gości.

Aranżując tę przestrzeń musimy ocenić jej wielkość i zaplanować niezbędne elementy, które powinny znaleźć się tuż przy wyjściu z mieszkania. Jeśli dysponujemy niewielkim przedpokojem, warto ograniczyć się do jego funkcji użytkowych, planując miejsce przede wszystkim z myślą o kurtkach i obuwiu. Niewielkie pomieszczenia bardzo łatwo zagracić niepotrzebnymi meblami, dlatego warto wybrać kilka najistotniejszych elementów, takich jak wieszak na ubrania, wąska szafka na buty i miejsce do siedzenia. Warto w tym celu wykorzystać wnęki, jeśli nasz przedpokój je posiada. W niewielkich przedpokojach szczególnie dobrze sprawdzają się duże, lustrzane powierzchnie, które optycznie powiększą przestrzeń. Przy czym, jeśli w urządzaniu wnętrz kierujemy się zasadami feng shui, warto pamiętać, że lustro naprzeciw wejścia nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Aranżując przedpokój, warto zadbać o to, by był on stylistycznym wstępem do całego mieszkania. Jego kolorystyka czy meble tam zaplanowane nie powinny odbiegać od stylu, w jakim urządzamy pozostałe pokoje. Przedpokój powinien bowiem wprowadzać nas w klimat reszty mieszkania.

W przedpokoju najlepszym rozwiązaniem jest zamykana szafa, w której możemy schować wszystkie okrycia wierzchnie. W zależności od możliwości wnętrza, dobrze sprawdzi się wykonana na zamówienie i dostosowana do wymiarów pomieszczenia szafa np. wnękowa z przesuwanymi, lustrzanymi drzwiami, które nie zabierają miejsca. Poza oczywistą funkcją luster, doświetlą one również pomieszczenie, jednocześnie powiększając je optycznie.
 

W większości przypadków trudno jest zachować estetykę przedpokoju stosując wieszaki wolnostojące, jednak bywają one niezastąpione, jeśli nie dysponujemy dużymi przestrzeniami. Rozwiązaniem mogą być wtedy również wieszaki naścienne, dostępne w różnorodnych formach i kolorach. Nawet niedrogie, ale pomysłowe wieszaki naścienne mogą stanowić ciekawą ozdobę wnętrza.

Poniżej prezentujemy kilka porad odnośnie kolorystyki przedpokoju:

Jeśli twój przedpokój nie ma okien, jest ciemny i wąski:

· Pomaluj ściany na jasne kolory, które rozświetlą korytarz (proponujemy biel, odcienie żółci, pastelowe niebieskie i zielenie).

· Skrócić optycznie długi korytarz można dzięki pomalowaniu dłuższych ścian na jasne kolory, a krótkich na ciemne odcienie.

Jeśli twój przedpokój jest kwadratowy:

· Na ścianach sprawdzą się jaskrawe, żywe barwy jak pomarańcze, intensywne żółcie, czerwienie i odcienie niebieskiego.

Masz bardzo wysoki przedpokój (minimum 3 m)?

· Możesz pomalować sufit ciemniejszą farbą niż ściany. Pomieszczenie nie będzie wydawało się aż takie wysokie i nieproporcjonalne. 

Zostaw odpowiedź

* Imię:
* Adres e-mail: (nie opublikowano)
   Strona WWW: Strona wraz z URLhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod