Blog Lepukka

Jak urządzić małą jadalnię?

Jak urządzić małą jadalnię?

Jak urządzić małą jadalnię?

Jadalnia to jedno z tych miejsc, które każdy z nas chciałby mieć w swoim domu. Możemy obyć się bez garderoby (przynajmniej niektórzy!), ale jeść gdzieś musimy. Niezależnie od tego, czy żyjemy w pojedynkę, czy tworzymy wieloosobową rodzinę, miło jest zjeść posiłek w spokoju, wygodnie  przy filiżance kawy lub z gazetą w rękach. Co więcej, wspólne posiłki to ważny element scalający rodzinę!

Jednak problem zaczyna się w momencie, gdy nasze mieszkanie jest za małe, żeby  mieć wolny pokój przeznaczony na jadalnię. Czy wtedy jesteśmy skazani na jedzenie przy kuchennym blacie lub na sofie w salonie? Oczywiście, że nie! Na szczęście możemy świetnie zagospodarować małą przestrzeń.

Kilka tricków

Nawet w małym mieszkaniu można zorganizować miejsce na jadalnię. Wszystko jest kwestią pomysłu. Opcji jest kilka!

Przede wszystkim bardzo dobrym pomysłem jest kuchnia połączona z salonem. Dzięki temu mamy otwartą przestrzeń co daje nam wiele możliwości – możemy  na przykład ustawić stół pomiędzy tymi dwoma „pomieszczeniami” oddzielając stołem salon od kuchni. Aby nasza „mała jadalnia” w otwartej przestrzeni była bardziej wyodrębnionym wizualnie pomieszczeniem warto pomyśleć nad tapetą, którą przykleimy na ścianę dokładnie wzdłuż stołu i części jadalni. Taki zabieg wizualnie oddzieli jadalnię. Oczywiście nie musi być to akurat tapeta (choć fajnie wygląda taka z motywem kuchennym lub innym przypominającym nam, że to miejsce spożywania posiłków), mogą to być płytki, cegła lub inna dekoracja w obrębie stołu i krzeseł, która wydzieli ten fragment mieszkania. Warto pomyśleć też nad tym aby oświetlenie nad stołem różniło się od tego, które jest w pozostałej części „pokoju z kuchnią”. Jeśli w holu, kuchni oraz salonie mamy takie same lampy np. natynkowe, powieśmy nad stołem kilka małych wiszących lampek lub jedną dużą, która zaznaczy naszą jadalnię!


Taka lampa wisząca wygląda zjawiskowo nad stołem w jadalni!

Kiedy mamy trochę więcej miejsca to kolejnym pomysłem może być wyspa kuchenna –  w zależności od tego, jak ją urządzimy, może pełnić wiele funkcji. Wolnostojące szafki zakryte jednym blatem świetnie sprawdzą się  jako miejsce do spożywania posiłków. Projektując wyspę, która ma nam służyć również za stół, warto zwrócić uwagę na miejsce na nogi. Z jednej strony zaprojektujmy szafki lub wnęki na przyrządy AGD, z drugiej zagospodarujmy przestrzeń na nogi, aby móc wygodnie przy niej usiąść. Dzięki temu zyskujemy podwójnie – gdy uprzątniemy talerze, znowu mamy wolne miejsce w kuchni np. do przygotowywania posiłków.

Jeśli jednak każdy z tych pomysłów nie jest dostosowany do naszego wnętrza, to zostaje nam jeszcze jedno rozwiązanie. Możemy tradycyjny stół zastąpić barkiem. Ten pomysł sprawdzi się szczególnie gdy nie mamy dużej rodziny. Blat barku  to mała przestrzeń, ale dla zjedzenia obiadu we dwójkę sprawdzi się bardzo dobrze.  Kolejnym plusem tego pomysłu jest wielofunkcyjność – podobnie jak w przypadku wyspy kuchennej, barek także będzie pełnił wiele innych funkcji. Możemy na nim postawić kosze z owocami, ustawić filiżanki, a wieczorem usiąść z przyjaciółmi przy kieliszku wina…

Ostatnia deska ratunku

Jeśli nasza kuchnia jest za mała na takie rozwiązania lub nie mamy otwartej przestrzeni między kuchnią a salonem, to dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie miejsca na stół w salonie. To wciąż najbardziej popularne rozwiązanie problemu w małym mieszkaniu.


Komoda to dobre rozwiązanie, gdy chcemy oddzielić stół od reszty salonu, nie przytłaczając przy tym wnętrza

Co możemy zrobić, żeby przedzielić część jadalną od tej wypoczynkowej? Możemy pomyśleć o postawieniu regału. Taki mebel nie zajmie dużo miejsca, nie przytłoczy pomieszczenia, a dodatkowo możemy na nim ustawić książki lub pamiątki, na przykład z podróży. Pamiętajmy! Nie musi to być wysoki regał do sufitu! Może to być niższa komoda, która tylko wizualnie wydzieli przestrzeń między częścią relaksu a jadalnianą, lub skorzystać z tricku opisanego wcześniej – czyli np. tapety.


Taki regał nie przytłacza całego wnętrza, a stanowi idealne odgrodzenie części jadalnej od salonu!

A co w przypadku, gdy nie zależy nam na całkowitym oddzieleniu jadalni od salonu? Wtedy po prostu możemy uczynić ze stołu główny punkt pomieszczenia. Zamiast ukrywać stół pod ścianą, lub pod oknem, możemy postawić go w centralnym miejscu pokoju, a resztę mebli zepchnąć na „dalszy plan”. To ciekawe rozwiązanie, gdy mamy często gości lub dużą rodzinę, co wymaga od nas stałego rozkładania stołu, ustawiania krzeseł, przesuwania mebli…


Stół Primal Wood to idealna propozycja, jeśli ze stołu chcemy uczynić główny punkt salonu!

Postaw na funkcjonalność!

Jakie meble najlepiej sprawdzą się w małej jadalni? Przede wszystkim takie, które mają wiele funkcji.  Dobrze, gdyby stół był rozkładany – zaoszczędzimy sporo miejsca na co dzień.


Rozkładany stół może okazać się niezbędny!


Wygodne krzesło to podstawa!

Wspomniana wyspa kuchenna czy barek to też świetnie rozwiązanie, bo ich zastosowanie także możemy dowolnie do siebie dostosować. To daje nam dużą swobodę.

Warto przemyśleć, który wariant jest najlepszy do naszego wnętrza. Najważniejsze to wybrać  taką opcję, która spełni nasze oczekiwania i dostosuje się do naszego stylu i trybu życia, a także do wyglądu naszego mieszkania, co jest równie istotne.  Pamiętajmy, że jadalnia to istotny element, który powinien kojarzyć nam się z relaksem i wygodą, a nie stresem, że coś do siebie nie pasuje czy jest niewygodne.

Zostaw odpowiedź

* Imię:
* Adres e-mail: (nie opublikowano)
   Strona WWW: Strona wraz z URLhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod