Blog Lepukka

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Podczas planowania wnętrza znajdującego się na ostatniej kondygnacji, warto wykorzystać różne architektoniczne perełki jak np. drewniane konstrukcje i  lukarny czyli okna w dachu. Drewnianym konstrukcjom można nadać szyku oświetlając je, dzięki czemu przy niewielkich nakładach finansowych uzyskamy w pokoju nastrój. Świetny efekt uzyskać można montując punktowe lampki w podłodze, oświetlając słupy od dołu. Kolejnym pomysłem na drewniane elementy może być pomalowanie słupów na kolor biały – nadając wnętrzu odrobiny stylu skandynawskiego lub odcień dopasowany do innych mebli, zaplanowanych w mieszkaniu.

Rozpoczynając remont poddasza warto dokładnie sprawdzić okna, ich jakość, szczelność i ogólny stan. Jeśli są one zniszczone, trzeba zaplanować w budżecie ich wymianę. Lukarny, czyli okna dachowe, są bardzo często spotykane na poddaszach. Jeśli nie sprawdzimy, czy są szczelne możemy spodziewać się nie tylko przecieków deszczu, ale również niewłaściwej wentylacji w mieszkaniu. W pomieszczeniach na najwyższych piętrach, szczególnie podczas upalnych dni bardzo pomocna będzie też klimatyzacja.

Aranżacja strychu nie jest łatwa również ze względu na spadzisty kształt dachu. Prawdziwą sztuką jest uczynienie z tych niedogodności atutów i stworzenie wrażania atrakcyjności wnętrza. Ciekawym pomysłem w tym przypadku może być stworzenie mieszkania o otwartej przestrzeni, w którym tylko w niektórych miejscach zaplanujemy ścianki działowe. Takie mieszkanie będzie wygodne przede wszystkim dla jednej lub dwóch osób ale niekoniecznie dla rodziny z dziećmi. 

Mansarda jest idealną przestrzenią dla osób uwielbiających styl rustykalny, czy ostatnio bardzo popularny - skandynawski - ze względu na swoje ozdobne, drewniane elementy konstrukcyjne, do których niewątpliwie pasują drewniane meble i dodatki. Niemniej jednak wielbiciele nowoczesności również znajdą coś dla siebie w mansardzie. Łączenie stylów tradycyjnego z nowoczesnym, coraz częściej pojawia się w polskich i światowych wnętrzach. Zamiast typowo skandynawskiej podłogi z białych desek można wyposażyć wnętrze w podłogę z betonu, czy żywicy epoksydowej, uzupełniając mieszkanie o współczesne meble o nowoczesnej formie.

W przedpokoju najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się szafy wnękowe z systemem rurek na ubrania – zajmuje mniej miejsca niż szafa wolnostojąca, a wykonując mebel na zamówienie możemy dopasować go do potrzeb nietypowego wnętrza. Jeśli w mieszkaniu są duże skosy, można pod nimi zrobić półki i szafki. W zależności od możliwości wnętrza polecamy zaplanować kuchnię i jadalnię w części mieszkania, gdzie znajduje się okno w dachu i do mieszkania wpada dużo światła dziennego. Jadalnia z widokiem na niebo, z dopływem światła dziennego to jeden z największych atutów mieszkania na strychu.

W mieszkaniu zlokalizowanym na poddaszu polecamy zaplanować jasne kolory, jak biele czy pastele, ewentualnie szarości ze względu na specyficzne ustawienie okien we wnętrzu. Jasne barwy odbijają światło i powodują, że mieszkanie staje się jaśniejsze i optycznie większe. Oprócz standardowych lamp wiszącychsufitowych i biurkowych, dordzalibyśmy zamontowanie dodatkowego oświetlenia w podłodze przy drewnianych palach konstrukcyjnych, taśmy ledowej w wybranej części mieszkania lub kilku kinkietów i świateł punktowych, które doświetlą najciemniejsze części mieszkania.

Planując wybór i zakup mebli do nietypowego wnętrza jakim jest poddasze rekomendujemy skorzystanie z usług architekta i stylisty wnętrz lub wykwalifikowanej obsługi w sklepie z meblami. Dzięki nawet krótkiej konsultacji podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązania do mieszkania i pomogą w wyborze mebli i dodatków. 

1 Komentarze

  • Avatar
   Basia
   01 luty 2016

   Bardzo dobre porady - napiszę więcej stylizacja pierwsza klasa.

Zostaw odpowiedź

* Imię:
* Adres e-mail: (nie opublikowano)
   Strona WWW: Strona wraz z URLhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod